Myseľ · Čas

Prečo vlastne potrebujeme minimalizmus?

stocksnap_6d8141o2sp

Žijeme v 21. storočí a k dispozícii máme také technológie a produkty, ktoré by nám mali šetriť čas a prácu, tak ako nikdy predtým.

Napriek tomu sme tak šialene zaneprázdnení a nestíhame nič, tak ako nikdy predtým.

Je to veľký paradox na zamyslenie. Sme pripojení na internet 24 hodín denne. Všetko je možné deň a noc – nakupovať, pracovať, zabávať sa, ísť sa na jesť, cestovať. Máme moderné mobily a aplikácie, ktoré stlačením jedného tlačidla objednajú, zaplatia a vybavia.

Máme spotrebiče, ktoré nám umývajú riady, perú, sušia, vysávajú. Plienky, ktoré sajú 18 hodín a antiperspiranty, ktoré fungujú 48 hodín. Nemusíme nič tlačiť a nikam chodiť. Autá za nás navigujú a parkujú. Napriek tomu stále nemáme na nič čas.

Ledva sa prebrodíme týždňom bez toho, aby sme si aspoň raz nemuseli objednať jedlo na donášku a nekonečný zoznam vecí na vybavenie sa točí v našej hlave odkedy sa zobudíme. Nemáme čas ani raňajkovať, a nie to ešte všetko postíhať. Zrútime sa polomŕtvi po ťažkom dni, a nemáme energiu na nič iné, len zízať do blikajúcej obrazovky plnej hulákajúcich reklám.

Vitajte vo svete moderného človeka. Alebo sme už vlastne roboti?

Vráťme sa späť do minulosti. Nemusíme ani chodiť v encyklopédii až tak ďaleko. Fakt je ten, že ľudia kedysi tieto problémy nemali a natíska sa otázka prečo.

Odpoveď je možno celkom jednoduchá: hlavou úlohou dňa bolo zabezpečiť strechu nad hlavou, teplo v kozube a jedlo na tanieri. Muži boli remeselníci, farmári, rybári, poľovníci a netrpeli nespavosťou kvôli tomu, že ich bolela hlava z plánov na renováciu kuchyne. Keď sa lovilo, tak sa lovilo a počas neho sa neaktualizoval status na sociálnej sieti. Keď žena dojila kravu, nevybavovala pri tom aj zmeškané hovory.

Stravovalo sa možno tak dvakrát denne. Ľudia si nenapchávali žalúdok každé tri hodiny a nepotrebovali čipsami a sušienkami zahnať nudu pri práci. Jedlo sa kládlo do úst pomaly. Ľudia sa rozprávali zoči voči.

Ženy varili, starali sa o deti a aby nevyhasol oheň. Neboli paralyzované každý deň rozhodnutiami, ktoré cereálie majú najmenej cukru, ktorou metódou uspať dieťa, kde si kúpiť nové topánky, ako zvládnuť horu domácich prác, platenú robotu, nákupy, krúžky, narodeninové oslavy a všetky plány nakopené na víkend.

Len pred necelými sto rokmi ešte väčšina rodín žila v jednom malom dome s kuchyňou a dvoma izbami. Rodičia spali v jednej a deti si delili druhú. Nábytok pozostával z postelí, veľkého kuchynského stola a stoličiek. Tam sa večer všetci stretli bez televízie a internetu. Neexistoval bytový dizajn. Varili sa jednoduché jedlá bez exotických korenín. Deti sa hrali vonku a s čím našli po dome pri peci v kuchyni. Nezabávali ich tablety ani pípajúce hračky na baterky. Rodiny vlastnili pár kúskov oblečenia, ktoré nosili až kým ich nezodrali. Šilo sa a prešívalo. Pralo sa každú sobotu. Nosil sa jeden kabát a jeden pár topánok každý deň. Moja babička nestála pred skriňou hútajúc, že si nemá čo obliecť.

V živote ľudí vládla jednoduchosť. Ľudia nemali na výber: čo vlastniť a čo so sebou robiť. Sústredili sa na jednu vec a poriadne. Bolo ako bolo.

Dnes žijeme presne naopak. Žijeme časy úžasné, pohodlné, zábavné ale s tým prichádza slovo zložité. Všetko čo bolo jednoduché už nie je. Na všetko je manuál. Čo je dnes nové, je zajtra staré. Mozog nám pracuje na plné obrátky, aby sme stihli aktualizáciu softvéru v hlave s dianím okolo nás. Všetci chcú našu pozornosť.

S moderným životom prichádza ale aj zodpovednosť, ako s tým, čo nám ponúka vlastne naložiť.

Je úplne len na nás, či začneme selektovať naše hodnoty, alebo len budeme dúfať, že sa v jeho víre neutopíme.

Stanoviť si priority je ľahké, máme na ne aj praktické aplikácie 🙂 Potom sa stane sa to, že do týchto našich odhodlaných rozhodnutí vstúpi .. aha… komplikovaný život.

Možno to poznáte :

  • Naplánujete si večer cvičenie, ale po dlhom dni v práci a pol hodinovej zápche po ceste domov už nemáte čas, lebo doma vás čaká bordel a hora riadov.
  • Chcete mať skriňu len s kvalitnými kúskami pekného oblečenia, ktoré vám sedia. Po ceste domov neodoláte výpredaju v obchode a skončíte s plnými taškami lacných handier, ktoré ani nepotrebujete.
  • Chcete byť viac prítomní v reálnom čase a venovať večer rodine. Telefón vám ale sústavne pípa a zvoní a nakoniec ho celý aj tak strávite opäť tým, že ho neviete položiť.

Vezmime si príklad z toho, čo kedysi v minulosti fungovalo a cielene si zjednodušme komplikovaný život. 

Nedovoľme veciam, hluku, reklame, zlým pohodlným návykom a toxickým vzťahom, aby nám stáli v ceste k zlepšeniu.

Potrebujeme  MINIMALIZMUS.

Inšpirujme sa našimi predkami a vezmime si z minulosti to, čo zmení nás život k lepšiemu teraz, v 21. storočí. Skombinujme to s tým, čo nám moderná doba dáva k dispozícii a vytvorme si sami jednoduchý plnohodnotný život, ako nikdy doteraz ľudstvo nežilo.

Vytvorme nový trend menej chcieť a viac byť.  

Jedna myšlienka na “Prečo vlastne potrebujeme minimalizmus?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s